BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

10 Ucuz İnşaat Malzemesi

10 Ucuz İnşaat Malzemesi

Yeni bir ev inşa etme fikri, özellikle de sınırlı bir bütçe ve ekonomik zorlukta oldukça ürkütücü ve cesaret isteyen bir düşünce. Ama gerçekten isterseniz, her zaman her şeyin kolay bir yolu bulunur.

Eğer ki ev yaptırmak için kısıtlı bir bütçeye sahipseniz o halde evinizi yaptırırken ucuz inşaat araç gereçleri kullanmak sizler için en mantıklı çözüm olacaktır. İşte bu sebepten dolayı da bu yazımız da sizlerle 10 farklı düşük bütçeli inşaat malzemesi seçeneğini bir araya getirdik; üstelik her biri mükemmel bir ev yaratabilen harika seçenekler. İstediğiniz ev tarzı ne olursa olsun, rustik, modern, kırsal ya da çağdaş; evinizi nasıl bir estetik anlayışıyla donatmak istiyorsanız, hayallerinize bir adım daha yaklaşmak için sayfayı aşağı doğru kaydırmanız yeterli çünkü her biri için uygun ve ekonomik seçeneği bulabileceksiniz.

1-Prefabrik Materyaller

Gelmiş geçmiş en güzel ve en büyük mimari gelişimlerinden biri de şüphesiz ki prefabrik evlerin ortaya çıkmasıydı: Pratik, basit, hızlı ve geleneksel yöntemlere göre çok daha ekonomik. Tüm bu avantajlarına ek olarak prefabrik evler pek çok farklı malzemeden inşa edilebiliyor, yani prefabrik bir evi tercih ederseniz malzeme olarak da pek çok seçeneğiniz var demektir.

2-Beton blok ve levhalar

Eğer bir an önce yapabileceğiniz ve sağlam bir ev olmasını istiyorsanız hazır beton blok ve levhalar harika seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor. Beton aslında pahalı bir malzeme, ancak hazır beton bloklar betonarme bir yapı için nispeten daha ekonomik sayılabilir. Üstelik hiçbir sıvaya ya da boyaya ihtiyaç duymadan endüstriyel bir tarz ile kullanılabiliyorlar.

3-Kaplama taş

Kaplama taş olan dış cepheler hafif, güzel ve geleneksel doğal taş inşasına göre çok daha pratik oluyorlar. Üstelik ucuz malzeme kategorisinde olmalarına rağmen oldukça lüks bir görünüm de sağlayabiliyorlar. Dış cephe mantolama gibi işlemlerin üzerine kaplanan taşlar oldukça şıklık katacaktır.

4- Geri dönüştürülmüş taşıma konteynerları

Düşük bütçeli inşaat malzemesi denilince akla ilk gelen modern çağ mimari tarzlarından biri de şüphesiz ki konteyner evler. Kullanılmış taşıma konteynerlarını elden geçirerek şahane tasarımlar ortaya çıkartarak güzel bir eve sahip olabilirsiniz.

5-Masif Ahşap

Hiç bir işlemden geçmemiş doğal kerestelerden oldukça şık gözüken ve mükemmel bir sıcaklıkta doğal evler elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

6- Oluklu metal levhalar

Oldukça ucuz bir inşaat malzemesi olmalarına rağmen mükemmel bir tasarımla harika görünebilirler. Endüstriyel stil tercih edenler için sıra dışı ve şık bir seçenek.

7-Bambu

Bu doğal ve güzel malzeme inşaat için o kadar uygun ki belki de bu yüzden yüzyıllardır kullanılıyor ve bugüne kadar uzandığına göre modern zamanlar için de iyi bir seçenek ve bazı bölgeler için ucuz inşaat malzemesi olduğunu söyleyebiliriz.

8-Endüstriyel Demir ve Çelik

Endüstriyel demir ve çeliğin son yıllarda popülerliği bir hayli arttı. Hem mobilya ve aksesuarlarda hem de ev inşaatlarında kullanılan sağlam, lüks görünümlü ama aslında nispeten ucuz malzeme olarak aklımızı çeliyor.

9-Geleneksel kırmızı tuğla

Hem harika ve derinlikli bir doku yaratıyor, hem güvenilir ve ekonomik hem de hoş bir görünüme sahip bir inşaat malzemesi olarak klasik tarz sevenlerin imdadına koşuyor.

10-Saman

Doğru bir şekilde inşa edildiğinde saman evler harikalar yaratan ekolojik bir yapı olmaktadır. Çağımızın en dikkat çeken mimarilerinden birini oluşturuyor. Üstelik Türkiye’de de bu doğal evlerden inşa ediliyor.

İnşaat malzemelerini ucuz temin etseniz bile  kaliteli olmalıdır. Çünkü inşaat şakaya gelmez. Sonuçları can kaybı olabilir. Gürşah Demir firması inşaat malzemeleri üreten bir inşaat firmasıdır. Nervürlü inşaat demiri, inşaat çivisi, çelik hasır, çelik lama, siyah dkp saclar, bağ teli olmak üzere pek çok inşaat malzemesinin imalatını gerçekleştirmektedir.