BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

Çocuklar İçin Sporun Önemi Nedir?

Çocuklar İçin Sporun Önemi Nedir?

Hemen hemen her çocuk spor yapıyor olsa da düzenli spor yapan çocukların diğer yaşıtlarına göre daha fazla niteliğe sahip olduğu gözlenmektedir. Bireysel veya takım sporu yapan çocuklar yetişkinlik dönemlerinde de bu faaliyeti sürdürmeye çalışıyor ve hayatları boyunca çocukluk zamanında yaptıkları sporun etkilerini yaşamaya devam ettiriyorlar.  Spor sağlıklı yaşama kurallarından biri olduğu gibi, çocukluk çağındaki spor çocuklar  üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Yetişkinler fit kalma, sağlıklı olma ve dengeli beslenmeyi destekleme gibi nedenlerden dolayı spor yapmaktadır. Fakat çocuklarda çok daha fazla etkisi bulunmaktadır.

Spor Yapan Çocuklar Yüksek Özgüvenli Olurlar  ve Az Stres Yaşarlar,

Spor yapan çocuklar, diğer yaşıtlarına göre daha az stres yaşadığı için özgüvenleri de spor yapmayan yaşıtlarına göre daha fazla olmaktadır. Çocukların düzenli spor yapmaları, çok yönlülüklerini artırmasının yanında, fiziksel açıdan da efor harcadıkları için daha az stres yaşamalarını sağlar. Bundan dolayı sporla ilgilenen çocuklarda depresyon , kaygı bozukluğu gibi durumlar spor yapmayan çocuklara göre daha azdır.

Spor Yapan Çocuklar Sağlıklı Gelişirler

Düzenli spor yapan çocuklar çok fazla enerji harcadıklarından dolayı harcanan bu enerjiyi yerine koymak için yeterli ve düzenli beslenmek zorundadırlar. Kas ve kemik gelişimini olumlu yönde etkileyen sporun yararlarından biri de beslenmeyi olumlu yönde tetikliyor olmasıdır. Spor yaparken, vücudun pek çok bölgesi koordineli şekilde çalıştığı için, çocukların beyin gelişimi de desteklenmiş olur.