BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

İstanbul’da 20 Gezilecek Yer

İstanbul’da 20 Gezilecek Yer

Her Devrin Mutlak Göz bebeği olan şehir İstanbul. Dünya çapında harika görsel şölene imza atan yedi tepesi görülmeye değer tarihi mirası turistik alanları kültürel yönü meşhur geceleri ile herkesin gelip görmek istediği yerlerden biri. Bir Bursalı Olarak şehrimizinde türlü güzellikleri meşhur özellikleri mevcut inegöl mobilyası, inegöl köftesi,en meşhurları gezilecek yerleri ise saymakla bitmez bir başka yazımızda Bursa ile karşınızda olacağız.

İstanbul gezilecek yerler denildiğinde akıla gelen en önemli bölümünü doğal olarak şehirdeki tarihi yapılar oluşturmaktadır, bu nedenle İstanbul gezilecek yerler rehberimizin ilk bölümünde şehirdeki en önemli yapılar hakkında bilgi vermek isteriz.

Tarihi Yarımada‘nın en görkemli yapısı solarak bilinen Ayasofya, Osmanlı’nın kudretli zamanlarında alınan önemli kararlara şahitlik eden Topkapı Sarayı, imparatorluğun son dönemlerine ait Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları mimarilerinin yanı sıra sahip oldukları zenginliklerle kentin ne kadar zengin bir geçmişe sahip olduğunun kanıtı görümündeler.

Kapalı çarşı ve Mısır Çarşısı alışveriş yapacakların yüzlerce yıldır kentte uğradıkları ilk noktalar Soğukçeşme Sokağı birbirinden güzel evleri ile özgün mimarisi ile gezginlerin vazgeçilmezi durumunda.

Bunlar dışında İstanbul gezilecek yerler listemizdeki diğer önemli tarihi yapılara Yerebatan Sarnıcı, Yıldız Sarayı, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı‘nı gezmeden gitmemenizi öneririm.

İstanbul gezilecek yerler diye adlandırılan mekanlardan bir diğer önemli yapı grubu ise şehrin yüzyıllara meydan okuyan heybetli camileri diyebiliriz.

Osmanlı’nın mimari yönü ile ne kadar gelişmiş olduğunun bir başka göstergesi ise İstanbul’un görkemli camileri bize kanıtlar nitelikte. Sultanahmet Camii ilk nokta olmak üzere huzurun kalbi Eyüp Sultan’da, kudretli Süleymaniye‘de imparatorluğun kültürel birikimini yakından görebilmektesiniz.

İstanbul gezilecek yerler listelerinize ekleyebileceğimiz diğer önemli dini yapılar ise Mihrimah Sultan Camii, Rüstem Paşa Camii, Fatih Camii, Ortaköy Camii, Yeni Camii ve Beyazıt Camii olarak sıralayabiliriz.

Birde Sanat galeri ile çok yakından ilgilenen bir kesim var ama üzülmeyin İstanbul siz sanat severler içinde harika kültür turları yapabileceğiniz farklı deneyimler yaşayabileceğiniz bir şehir.

Osmanlı’nın hükmettiği farklı kıtalar üzerinden getirilenler ile Anadolu’da keşfedilen buluntuların bir arada sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Eczacıbaşı Ailesi’nin de yardımı ile Türkiye’nin alanında ilki olma özelliğiyle açılan İstanbul Modern Sanat Müzesi bu tarz mekanların en çok ilgi çekenleri arasında diyebiliriz.

Sanata ve kültüre karşı koyamıyorsanız ; İstanbul Deniz Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Galata Mevlevihanesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi gibi yerleri de gezi listenize mutlaka yer alması gerekmektedir. İstanbul’da yer alan müzeler sadece bir kaç adet ile sınırlı değil elbette. Eğer minik afacanlar ile plan yapıyorsanız Çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz müzelerden biraz bahsedelim..

İstanbul gezilecek mekanlar konusunda yetişkinler kadar çocuklara da keyifli saatler yaşatacak içeriğe sahip bir şehir. Mesela ünlülerin balmumu heykelleri ile birlikte fotolar çekmek isterseniz Taksim‘deki Madame Tussauds Müzesi sizin için harika bir deneyim olacak. Tüm gün boyu çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakitler geçirmek isterseniz Alibeyköy‘de kurulu olan Vialand Tema Parkı‘na mutlaka uğramalısınız.

Çocuklarınız hayallerini kurdukları meslekleri yaparak eğlenceli bir gün geçirmek isterlerse Kidzania doğru tercih Akasya Alışveriş merkezinin içerisinde bulunan bu merkez gerçekten harika.

Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi Göztepe’de yer almaktadır  tarihi oyuncaklar aracığıyla farklı bir bakış açısından minikleri eskilerle şaşırtabilirsiniz, su altı dünyasının zenginliklerine Sea Life‘da veya İstanbul Akvaryumu’nda deneyimleyebilirsiniz.

Kentte 18 yaşından büyüklerin yanlarında 14 yaşından küçük bir çocuk olmadan giriş yapamayacakları eğlence mekanı  olan LEGOLAND Discovery Centre ise küçük bireylerin yeteneklerini eğlenerek geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Tüm bu tur programlarını istanbul daily city tours aracılığı ile yapabilirsiniz sizlere harika anılarla dolu farklı deneyimler sunacaklarından hiç şüphemiz yok.

Kışlık tatil programlarınızda kesinlikle trenle çıkılacak bir kars ziyareti yapabilirsiniz minik ziyaretçiler olmadan daha rahat edebilirsiniz vagonlardaki ranzalar oldukça rahat camdan hızlıca geçen eşsiz güzellikleri de fotoğraflamayı unutmazsınız öyle değil mi? Kars turu bir sonraki yazımızda sizlerle olacak..

Tatil programınıza araç kiralama yöntemleri ile de rahatlıkla devam edebilirsiniz ayrıntılı bilgi ve danışmanlık için linke tıklayınız.