BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

Müzik Ruhun Gıdasıdır

Müzik Ruhun Gıdasıdır

Müzik gerçekten ruhun gıdası mıdır? Okul hayatımızda iş ve sosyal hayatımızda neden müzikle iç içe olmaya ihtiyaç duyarız?
Neden Günlük müzik dinlenir sorusuna ise tek bir cevap vermek mümkün değil Neden mi? Çünkü her insana hitap eden müzik türü farklıdır. Kişiye verdiği zevkler bile Farklıdır.
Genel anlamda insanlar müzik dinledikleri zamanlarda huzurlu olduklarını ve ruhlarına hitap ettikleri zaman rahatladıklarını ve üzerindeki yükleri atmış gibi hissettiklerini, anlatamadıklarını dile getirdiğini dertlerini unuttuğunu sevindiği zaman sevincini ifade ettiğini, üzüldüğü zaman üzüntüsünü dile getirdiğini bilmekteyiz.
Her insan farklı nedenden dolayı müzik dinlemektedir. Ve bunların Nedenlerini inceleyelim;

Mutlu olmak İçin:

İnsan Vücudu o an ki durumuna göre müzik dilendiği zaman mutluluk hormonları salgılamaya başlıyor Ve kendini müziğin akışına kaptırıyor.

Hayal Kurmak;

Bana göre insanlar müziğin akışına göre bazen uç noktalarda bile olsa hayaller kurarlar. hayaller kurarlar ve Bu hayaller bizim gülümsememizi sağlar.

Sıkıntılardan Uzaklaşmak İçin:

Hayatın içinde bazen sesler insanlar ve sorunlar canımızı sıkar. Ne yaparsak yapalım bitmez bu gitmez bu sorunlar ve sesler. O sırada imdadımıza müzik yetişir. Müzik çalmaya başlayınca her şey biter.

Vakit Geçirmek için;

Bazen bakarsınız trafik felç ve yetişmeniz gerek bir yer var araba da yalnızsınız ve vakit geçmek bilmez. 5 dakikada bir kolunuzdaki saatinize bakarsınız ama vakit yine aynı yine aynı yine aynı vakit. Ve Açarsın müziğin sesini açarsın canlı yayını sosyal medya platformundan dinlemeye başladığın andan itibaren vaktin nasıl geçtiğini ve yoğun trafiği bile anlamazsın…

Uyumak İçin;

Uyumayan ve uyku sorunu olan çocuklar için ve bebekler için ebeveynler imdadına yetişen şey bir faktör. Bazen de izlediğiniz bir filmde uyutmaz. Sevdiğin bir kaç müziği koyarsın arka arkaya onlar çalar sen gözlerini kapatmış ve rüyalara dalmışın…

Dans Etmek için;

Bazen insanın içi içine sığmaz Kıpır kıpır atar kalbi genelde insan aşık olduğu zaman bu duyguyu hisseder ve kendini müziğin deli dolu ritmine bırakır. dans etmeye başlarız.

Eski Anıları Hatırlamak İçin;

Bazen siz bir şey demeden bir müzik size çok şeyi anlatır ki bilemesiniz ve yaşanmış anılar gözünüzde canlanır. O an aklınıza gelir. Hatırlamak için açarsınız müziği kim bilir Belki üzülür belki mutlu olursunuz. Hatıralar; anılar tekrar canlanır bu sayede…