BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

Limonun Hayatımızda ki Önemi

Limonun Hayatımızda ki Önemi

Limon; yıl boyunca büyümeyi sürdüren  kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesi olarak bilinen Ana vatanı Hindistan ve civarı olan limon ılıman iklim kuşaklarında sıfır derecenin altına düşmeyen sıcaklıklarda ve nemli bölgelerde yetişir. Ülkemizde en çok Mersin ve Hatay’da yetişen limon aynı zamanda Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir.Vitamin deposu olarak bilinen  limonu sofralarımızda farklı yeteneklerde görebilmemiz oldukça  mümkündür. Limon çok eski zamanlardan beri günümüze farklı farklı profillerde gelmiştir. Ekşimsi tadı sebebi ile kolay tüketilmesi için her türlü yol her türlü çeşit denenmiştir. Limon suyu, dondurulmuş limon, limonata,  limon reçeli, limon çayı, limon salatası bunlardan sadece bir kaçıdır.Limon, yemeklere, salatalara, içeceklere ve daha nice mutfak lezzetine tat katan vazgeçilmez bir gıda türüdür. Dondurulmuş; limon ise; akciğer kanseri gibi hastalık  hücrelerinin yavaşlaması gibi şaşırtıcı bir fayda sağladığıyla da bilinmektedir.Limonun sağlık açısından insan vücuduna katkıları anlatmakla bitmeyen  Tam bir C vitamini deposu olan limonun birçok faydası vardır. Yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, yanık, obezite, iç kanama, diş problemleri, ateş, kabızlık, hazımsızlık, boğaz enfeksiyonları gibi bir çok rahatsızlıkta limon kullanılır. Bununla birlikte limonu saç ve cilt bakımında da kullanabilir. Limon kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içeren bir meyvedir. Bu besinler, diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık ve birçok diğer sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.

• Limon ve  suyu kabızlık ve hazımsızlık sorununu ortadan kaldıran Özellikle yemeklerden sonra yaşanılan hazımsızlık problemleri için limonlu su içmeniz faydalı olacaktır. Limon güçlü bir antioksidandır.

• Limon karaciğeri temizleyen Limonun ekşi tadı karaciğer ve sindirim sistemine, sinir ve hormon aktivasyonunu tetikler. Bu nedenle  Bir bardak konsantre limon suyu karaciğerde kalsiyum ve oksijeni dengelemeye yardımcıdır.

• Limon Yüksek ateşi düşürmekle kalmaz, soğuk algınlığı, grip veya yüksek ateşten şikayetleri olan kişilere de iyi gelir.

 • Diş problemlerini giderir. Diş bakımında limon suyu kullanımına oldukça fazla rastlanılır. Taze limon suyu diş ağrısına iyi gelir ve ağrıyı geçirir. Bunun yanı sıra  limon suyu diş eti hastalıklarına ve kanamalarına, ağız kokusuna iyi gelmektedir. Bunların yanında destekleyici element olarak limon suyu normal diş temizliğinde de kullanılabilir.

• Limon cilt bakımı olarak  saç bakımına da oldukça  katkı sağlar.

• Limon parke temizliğinde  çok amaçlı bir maddedir.

• Limon zayıflamak isteyen  kişilerde C vitamini ve askorbik asit içeren limon, karaciğer fonksiyonunu geliştirmek ve toksinlerden kurtulmak için oldukça etkili bir araçtır.