BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

Tahta Kurusu

Tahta Kurusu

Böceklerin doğada bazı görevleri olsa da bazı böcekler yarardan çok zarar vermektedir. Bunlardan biri de tahta kurusu dediğimiz böcektir. Böcekler genelde bitkilerden, hayvanlardan ve insanlardan beslenmektedirler. Fakat bazı böcekler ise mobilyaları, tahtaları, parkeleri bile kemirir. Bu böcekleri adına tahta kurusu ya da tahta kurdu denilmektedir. Tahta kurusu evinize duvar çatlaklarından ve tahta aralarından girerler. Bundan dolayı böceklerin girişini engellemek için girecekleri boşluk yerleri doldurmak gerekir. Tahta ve duvar arasındaki boşluklar, tahta arasındaki açılmalar  ve tavandaki açıklar mümkün olduğunca doldurulmalıdır.

Tahta kurusu genel olarak tahtalardan veya kuru odunlardan çok tam kurumayan veya yaş odunların olduğu alanlarda bulunurlar. Tahta yiyen bu böcekler yalnızca tahtaya değil aynı zamanda bitkilere de zarar vermektedirler.  Rahatsız edici bir şekilde ahşap eşyaların içini oyarak ve  ses ve toz bırakarak eşyanın içinde ilerlerler. Sonunda eşya fark edilmez ise kullanılmaz hale gelene kadar yeme ve oyma işlemine devam ederler. İnsanlara herhangi bir zarar vermezler fakat diğer tüm böceklerde olduğu gibi mikrop taşıyabilirler.   Kahverengi renkte olan tahta kuruları  bitkilerin kurumasına hatta tamamen ölmesine sebep olurlar. Genelde ilkbahar döneminde çoğalma gösterirler. Bu böcekler genel olarak evlerde bulunabilen  kullanımdan ve nemden kaynaklanmakta. Evin tahta boşlukları veya sürekli nemli tahtaları varsa buralarda rahat yaşarlar. Bundan dolayın evlerdeki parkelerin kullanımında çok fazla ıslaklık bırakılmadan ve ev sık sık havalandırılarak kullanılması böceklerin oluşmaması açısından çok mühimdir.

Tahta kurdu denen böceklerle mücadele etmek çok zordur. Çünkü bu böcekler tamamen öldürücü ilaçlar dışındaki hiç bir ilaç tarafından yok olmaz. Tahta aralarına ve boşluklara açtıkları oyuklara sakladıkları yumurtalar çok zor ölmektedir. Bu yüzden kendi başınıza baş etmek daha zordur. Profesyonel bir yardım almak isterseniz google arama çubuğuna bakırköy böcek ilaçlama yazdığınızda bir çok firma çıkacaktır. Bu firmaları araştırırken de dikkat etmemiz gereken hususlar var. İlaçlama yapacak firmanın ne şekilde ilaçlama yapacağı, ilacın kokulu mu kokusuz mu olacağı ve ne kadar garanti verdiği vb. konuları ilaçlama yapmadan önce mutlaka firmayla detaylı bir şekilde konuşmalısnız.