BİLLGİ

Her konuda bilgi portalı

Organik Yumurta ve Kafes Yumurtası

Organik Yumurta ve Kafes Yumurtası

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda doğal ortamda (gezen tavuk) beslenme imkanı olan tavuklara ait yumurtaların besleyici içeriğinin kafes sisteminde (Klasik kullanılan yöntem) üretilen yumurtalara kıyasla daha besleyici özelliklerde olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmalarda doğal ortamında beslenme olanağı olan yumurta tavuğu verdiği yumurtalarda daha yüksek düzeyde Omega 3, A ve E vitamini ve daha düşük seviyede toplam yağ, doymuş yağ, kolestrol ve Omega 6 olduğuna rastlanmıştır.

Doğal ortamda ve açık havada gezinerek free-range şeklinde beslenme imkanı bulan tavukların yumurtalarının sarısı genelde açık renk olarak gözlemlenmiştir. Kafes sisteminde yetiştirilen tavukların yumurtalarının sarısı ise genellikle turuncu renge daha yakın olur. Bu yumurtanın daha sağlıklı olduğu söylensede alakası dahi yoktur. Yumurta sarısının rengi tavuğa yedirilen yeme karıştırılan maddelerle (örneğin, pul biber ve sarı pigmente sahip gıda katkıları vb) ile  ayarlanmaktadır. Yumurtanın doğallığını bozmamak adına kurumsal ve büyük tesislerde tavukların daha turuncu renge çalan yumurta sarısına sahip yumurta vermesine yönelik herhangi bir müdahalede yapılmamaktadır. Doğal ortamında gezinerek beslenme olanağı bulunan tavukların yumurtalarının sağlıklı olmalarının yanı sıra daha lezzetli olduğu da bir gerçektir.

Kafes sistemi ile yetiştirilen  yumurta üretiminde tavukların hareket edememektedir. Verimlilik artsın kaygısıyla doğalarına aykırı bir biçimde tavuklar bir günde daha fazla yumurta üretimi için strese sokulmaktadır. Söz konusu stres ise yumurtanın tadını olumsuz yönde etkiler ve istenilen sağlıklı yumurtaya ulaşılamamaktadır. Stres, hareketsizlik, yeterli oksijen alınamaması, havalandırmanın yetersizliği nedenleriyle kafes tavuklarının bağışıklık sistemleri gezinen tavuklara kıyasla daha zayıf olabilmekte ve bu durum ise antibiyotik kullanım olasılığının yükselmesine yol açmaktadır.

Bu nedenle yeterli araç gerece sahip donanımı ve bilgi birikimi olan kişiler ve kuruluşlar tarafından benimsenerek ve sevilerek yapılan yetiştiricilik daha verimlidir.

Onlarında birer canlı olduğu ve haklara sahip oldukları unutulmamalıdır. Yeme içme yeterli oksijen alımı gerekli metaryaller ve doğa ile iç içe bir ortam en sağlıklı yumurtayı almanıza sebebiyet verecektir. Yumurta tavuklarından daha sağlıklı verim almak için ekstra sağlığa zararlı kireç , pul biber gibi sağlıklı beslenmeyi etkileyecek maddeler yedirilmemelidir.

Sağlık Yumurtaya Ulaşmak İçin Bir kaç Firma Paylaşacağız sizlerle.

Samet Ulaş

Telefon: 0532 356 32 65

Adres: Demetevler Mah. 359 Cadde No47/E Yenimahalle Ankara

E-posta: organikkoyden@gmail.com

Türkiye’nin Yumurtacısı Hizmetinizde | yumurtacıbiz

KAYNASLI/DÜZCE, Türkiye

info@yumurtaci.biz
0(539) 225-8472

0(505) 022-8530

Yumurta Yumurta

Adres : Güzeltepe Mah. Anıtlar Sok. no : 3/A Çengelköy / Üsküdar / İSTANBUL

Telefon : 0 544 557 00 22

Telefon : 0 216 557 00 22

Telefon : 0 531 630 15 45

Hedef Yumurta

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1150.Sk. No:5 Gaziosmanpaşa/İstanbul

info@hedefyumurta.com

+90 212 618 67 39

+90 532 767 31 97

Şerefoğlu Organik Yumurta

İletişim Bilgileri
Adres: Feyzullah Mah. Serap Cad. Kayanın Apt. No:3/1-2 Maltepe / İstanbul

Telefon: +90 (0506) 923 43 33

Email: info@serefogluorganik.com

Firma Adı : Sade Organik
Adres : 15.Sokak, Ferhatpaşa Mahallesi, Ataşehir
Telefon : +9 (0216) 481 35 10
Fax : +9 (0216) 481 35 12
E-posta : info@sadeorganik.com.tr

Sade Organikte Aynı zamanda  aşağıdaki gibi farklı yelpazedeki ürünleride bulabilmeniz mümkündür

Organik Yumurta
Organik Fırsat Paketler
Organik Bakliyatlar
Organik Kuru Meyveler
Organik Makarna ve Unlar
Organik Konserveler
Organik Kahvaltılıklar
Organik İçecekler
Organik Soslar ve Yağlar
Organik Kuru Yemişler
Gurme Ürünler